Amy Snow, Pocket

Amy Snow, Pocket

Året är 1831 när åttaåriga Aurelia Vennaway hittar ett övergivet spädbarn i snön på herrgårdens ägor. Hon tar med sig hittebarnet hem, till föräldrarnas stora förfäran. Men Aurelia övertygar dem om att barnet ska få stanna, och hon döper henne till Amy Snow. Amy växer upp bland tjänarna, avskydd av Aurelias aristokratiska föräldrar, men för Aurelia är Amy som en syster. En innerlig vänskap som abrupt tar slut när Aurelia dör, endast tjugotre år gammal, och den obeveklige godsägaren skickar Amy på porten.

Det dröjer inte länge innan Amy får ett paket med ett brev från Aurelia, där hon avslöjar att hon burit på en hemlighet. Från graven skickar hon Amy på en skattjakt som bara Amy kan följa mot en livsomvälvande upptäckt.

Ett övergivet barn, en skattjakt, en hemlighet. Amys jakt på sanningen tar dig med på ett makalöst läsäventyr! 

 Tracy Rees fick en flygande start som författare då hon vann Richard and Judy Search for a Bestseller competition med boken Amy Snow. Sedan dess har hon givit ut flera böcker på engelska och Timglaset på svenska.

Läs mer om boken

Boken finns även i dessa format:

99,00 kr

Recensioner

Jag kan inte göra annat än rekommendera denna till er som vill läsa något unikt, inspirerande och charmigt. Amy Snow har allt som jag tycker att en bra bok ska innehålla: humor, en gnutta kärlek, fina karaktärer och en handling som får läsaren att på riktigt tänka till. Så, ni som inte har läst Amy Snow än – gör det! Ni kommer inte bli besvikna.

– Bokbloggen Idas recensioner

Det är ju nästan omöjligt att inte gilla det! Författaren skriver otroligt bra och läsningen blir till ren njutning. Det är en bok som jag önskar att jag hade haft kvar oläst, så jag fortfarande haft den trevliga läsupplevelsen framför mig. Gillar man att läsa historiska romaner så bör man inte missa denna lilla pärla! + / 5

– Instagramkontot Villivonkansbooks

En rafflande feelgoodhistoria i 1800-talets England om en åttaåring som hittar ett övergivet spädbarn i skogen - och deras eviga band till varandra.

– Maria Näslund, Göteborgs-Posten

Miljön i det viktorianska England är väl beskriven, ... en trevlig bladvändare.

– Bibliotekstjänst

Utgivningsår:

2021

Utgivningsdag:

03/12/2021

Översättare:

Ingen information hittades

Sidantal:

506

ISBN:

9789164207562

Pressbilder

Omslagsbilder