Till de döda, Pocket

Till de döda, Pocket

Han ska vara borta i drygt en vecka. Jag öppnar kalendern och gör ett kryss över dagens datum. Åtta dagar ska jag klara, jag ska bevisa det för mig själv. Jag är på väg att glida in i mardrömmen, men jag ska kämpa mig upp. Rädslan ska inte vinna över mig.

En ung kvinna och hennes nyblivne make flyttar från storstaden till en herrgård på landet och planerar för sitt gemensamma liv. Allt är perfekt: hon ska äntligen förverkliga sin dröm om att öppna en liten butik och ser fram emot att bilda familj.

Men ingenting blir som hon har tänkt sig. Det vackra huset bär på en mörk historia och när maken reser bort är hon inte säker på att hon är ensam hemma. Vad döljer sig i skuggorna?

Till de döda handlar om den stora kärleken, sorgen som inte går över och rädslan för vansinnet. Emma Ångström följer upp framgången med En underbar död med ännu en psykologisk thriller som du bara måste sträckläsa och som stannar kvar länge i dina tankar.

Läs mer om boken

Boken finns även i dessa format:

99,00 kr

Recensioner

Boken handlar om sorg, depression, psykoser och övernaturliga fenomen. Fina miljöbesrivningar och trovärdiga, fint tecknade karaktärer. Otäck att läsa i mörker men svår att lägga ifrån sig.

– Instagramkontot @miasbok

En riktig otäcking! Precis som under läsningen av Emma Ångströms "Mannen mellan väggarna" och "En underbar död" så ifrågasatte jag mig själv - varför utsätter jag mig för detta? Mästarinnan av psykologiska skräckromaner har lyckats igen, och den här gången är det extra grymt, uppslitande och utstuderat ... Själv sov jag med hallampan tänd och då är jag "känd" för att aldrig vara mörkrädd.

– Instagramkontot @bibbloagneta

Det här är jobbig, mörk och plågsam läsning. Historien drabbar mig hårt och gräver sig in under huden. ... Emma Ångström skriver så det känns, och bränns.

– Instagramkontot @ihyllan.se

Tack för spännande, om än också ångestframkallande, läsning.

– Instagramkontot @bok_stavligt

Shit, vilken bladvändare det här var! Riktigt obehaglig. Jag fick både Gasljusvibbar och Susan Hill-vibbar. Välskrivet och rasande elegant.

– Instagramkontot @marieinsweden

Vilken spännande bok. Den var både läskig och svår att lägga ifrån sig. Spänningen kom smygande från första till sista sidan. Så jag ger den en stark 4 /5

– Instagramkontot @mariiajohansson

Åh, den här författaren är SÅ duktig! En skräckberättelse om helt vanliga människor i nutid i en vanlig svensk stad – det är då det blir som bäst! ... Har ni inte läst något av Emma Ångström så gör det!

– Instagramkontot @annas.lasdagbok

Generellt är Till de döda en otroligt spännande thriller som jag starkt kan rekommendera till er som vill läsa en händelserik, snabbläst och mystisk berättelse med övernaturliga inslag. Det är en perfekt bok till höstens läskiga läsning!

– Bokbloggen Idas recensioner

Utgivningsår:

2022

Utgivningsdag:

29/07/2022

Översättare:

Ingen information hittades

Sidantal:

209

ISBN:

9789164208002

Omslagsbilder